
Av Per Julius Helweg
Etter over 18 måneder med restriksjoner, kunne Tollvesenet på Gardermoen flyplass i går ringe Flymagasinet og glede norsk GA med at nå gjelder de «forenklede tollreglene» igjen.
Det vil si du kan fly nonstop fra Kjeller, Voss eller andre mindre flyplasser og striper til Sverige og Danmark med en ATC Flightplan minst 4 timer før avgang eller ankomst.
-Så nå kan du bare fly, smilte Gisle Hauge, tolloverinspektør i Tolletaten.
Det var 6. oktober at myndighetene slapp opp og oppgav grensekontrollen slik den har vært lenge. Men det satt liksom litt lenger inne og slippe opp for småflyene. Hauge forklarer:
-Det er nok slik at man rundt privatbilisme og lystbåter liksom har litt mer enklere regler, mens når vi hører «GA» så blir det litt mer komplisert.
FM: Dette selv om småfly er underlagt flightplan-regime, er synlig på radar og må benytte definerte landingsplasser?
-Ja, i realiteten er det jo slik, må Hauge medgi.
Så dermed kan GA-miljøet riste av seg mulig den siste pandemi-restriksjonen og sette kurs ut i Skandinavia og Europa igjen.
